Time with my girl

Just to take a walk hand-in-hand, or sit down in a café just the two of us, or have an ice cream together - talking about all kinds of things. To enjoy how she grows up every day.

Those of you who have more than one kid probably agree with me when saying it’s quite more challenging to “distribute” your time and attention between the kids, family and all the other issues in reality – compared with what you planned before the second kid is born. Suddenly, the day and weeks seem to be somehow shorter. Time flies and a lot of things you planned to make for this weekend is delayed to the following one, and again… until you could even surprisingly discover the need to put all other things aside as the Xmas cookies have to be made.

With the arrival of a brother or sister, the first baby often gets to suddenly “become” the big one, the more responsible one, the one who needs (and gets) actually less attention (I quite have an idea about this being the 1st born kid in our family). Yet, the opposite is true! Not surprisingly our first kids fight to remain our key focus and get all the attention as before, even if this takes to do all the things oppositely to what you ask….  
My little Sofia was 2 years and 3 months old when Adam was born. We really had less and less time just for the two of us and quite sometimes I wished it could be “as before”.

Len tak sa prejsť ruka v ruke, len tak si sadnúť vo dvojici na kávu, dať si zmrzlinu, rozprávať sa aj o nemožnom. Vychutnávať si to ako rastie, aká je každý deň iná.

Tí čo máte doma viac ako jedno dieťa mi dáte za pravdu, že rozdelenie času a pozornosti je omnoho náročnejšie ako si to človek plánuje pred narodením druhého potomka.
Zrazu sa Vám zdajú dni, týždne kratšie ako predtým. Čas beží a všetko čo ste chceli stihnúť tento víkend odložíte na ten ďalší a potom ten ďalší a zrazu zistíte, že zase raz nič nestíhate pretože už treba piecť na Vianoce :)
Prvorodené dieťa sa s narodením ďaľších súrodencov stáva zrazu veľkým, tým zodpovedným, tým čo potrebuje aktuálne menej pozornosti (viem o čom hovorím nakoľko som sama prvorodená). Pritom opak je pravdou. Nečudo, že mnohokrát si svoju pozornosť vyžadujú o to viac a to aj za cenu toho, že by mali začať robiť presný opak toho čo sa Vám páči.
Sofia mala 2 roky a tri mesiace keď sa narodil Adamko.
Trávili sme spolu menej času a menej chvíľ len tak samé, my dve a veľakrát ma to zamrzí keď sa pozerám akú mám už veľkú slečnu.
So, we “stole” one sunny Saturday only for us girls. Ice-cream, coffee (just me) and a nice walk in the park. Only the two of us, our stories, white dress and a camera. My little miss even tried to make some pictures with the camera herself – and who could be a better object to take a picture of if not the Mam. (by the way: the picture she made was quite good, even focused nearly professionally…)


Tak sme si ukradli jednu letnú slnečnú sobotu len a len pre seba. Zmrzlina, káva, prechádzka v parku. Iba my dve, naše príbehy, biele šaty a fotoaparát v ruke.
Mladá slečna s dokonca vyskúšala fotenie aj sama a kto iný by mohol byť lepším objektom ako mama :) (mimochodom celkom sa jej podarila aj zaostrila profesionálne)Mama´s outfit
Dress - ZARA

Sofia´s outfit
Dress - H&M
Leather sandals - ZARA


Zuzana

No comments:

Post a Comment