Arborétum Mlyňany

Človek mieni náhoda zmení.
Tak sa aj nám zmenil pondelkový výlet.
Náš plán bol pôvodne smer Topoľčianky.
Prechádzka pokojným parkom, vychutnávanie prvých májových lúčov, či návšteva koníkov v národnom žrebčíne. Toto miesto navštevujeme pomerne často. Má pre nás nielen oddychovú ale aj citovú hodnotu, nakoľko sme náš deň "D" mali práve tu, so Sofinkou v brušku.
Ilúzia sa nám veľmi rýchlo rozplynula po tom ako sme pri vstupe do Topoľčianok zazreli rady áut, veľa ľudí a na veľkom sude odkaz - 1. máj deň otvorených dverí v Chateau Topoľčianky.
Za iných okolností by sa človek aj potešil, že si dá malú ochutnávku, keby bolo o dvoch malých účastníkov zájazdu menej.

Tak sme sa pekne zvrtli na kolesách a vymysleli náhradný plán, ktorý bol len na skok od toho pôvodného. Tým plánom bolo arborétum v Mlyňanoch.


Arborétum je rozsiahle, takže máte veľké šance na to, že deti unavíte.
Ja osobne sa veľmi teším na obdobie keď začnú kvitnúť ruže.
Ružová záhrada je proste prekrásna. Nechýbajú jej detailné konštrukcie, či rôzne sošky. Celá táto rozprávková nádhera je situovaná na terasovitom, otvorenom priestore. 
Už teraz v hlave špekulujem a kombinujem aký príspevok tam pôjdem nafotiť.


Pre mňa má arborétum aj hlbšie spomienky.
Boli sme tam niekoľkokrát zo základnej školy aj z gymnázia.
Pamätám si ako som si z tade doniesla (asi ako tretiačka) svoju prvú mäsožravú rastlinu. Na mamine potešenie. :D
Z čias gymnázia sa mi zase vrylo do pamäti ako sme sa skupinka "fajčiarov" zúfalo snažili nájsť nejaké to zákutie, kde by nás nikto z učiteľského zboru nevidel.
Teraz to vidím kúsok inak. Pravdepodobne to bolo skôr o tom, že nás nechali v tom pocite nenápadných, ako o tom, že nás skutočne nevideli. :)História arboréta sa začala písať postavením novoklasicistického kaštieľa, ktorý dal postaviť gróf Dr. Štefan Ambrózy - Migazzi.
Počiatočná výsadba bola spojená práve s výstavbou terás.
Podrobnosti o celom priebehu a osobnostiach spojených s týmto projektom si môžete prečítať na oficiálnej stránke arboréta priamo TU.


Blíži sa ďalší predĺžený víkend a ak ešte nemáte tip ako ho strávite, aj toto je jedna z možností.
Čo sa týka terénu je "strollers-friendly" (kočíkovo dostupný), takže odporúčam aj rodinkám s kočíkmi.Zuzana

No comments:

Post a comment