2Scouts in Banska Stiavnica

Those of you living in central Slovakia likely know this town already and I suppose you stopped by in it more than once. Because when you visit this town once, you probably return to see it again. We are talking about one of the jewels of the “heart of Slovakia” and to me definitely the 2nd nicest one you can find in our country - right after Košice – and the name is Banská Štiavnica. The 1st thing I just like about it is the location in the hilly countryside of Štiavnické mountiains. Most of the people know this place as one of the locations, where the gold and silver were historically mined. But did you know that mining was done here already in the Celtic era? Banská Štiavnica is quite an old town - got the Royal town privilege already in 1238. Its Mining academy was established in the year 1762 making it the 1st technically focused college in the world. Besides the mining history, the architectural landmarks of the town are truly interesting – most of those located in its center, yet the remarkable and probably the most visited one is Kalvaria located at the hill over the town. If you are by chance the poetry lover, perhaps an interesting note is that the unfulfilled love of Slovak's famous poet Sládkovič – a girl named Marína was coming from Banská Štiavnica and living there as well. If you would like to have a good coffee or a small dessert in a really interesting atmosphere – you should definitely not miss the coffee house Divná pani.

Tí čo žijú na strednom Slovensku toto mesto pravdepodobne už poznajú a predpokladám, že sa tu zastavili viac ako jeden krát.
Kto ju navštívi raz vráti sa sem viackrát. Reč je o jednom z klenotov srdca Slovenska, pre mňa po Košiciach druhé najkrajšie mesto aké v našej krajine nájdete a to Banská Štiavnica.
Prvé čo Vás na tomto mieste nadchne je samotná poloha v "kopčekovitej" krajine Štiavnických vrchov.
Väčšina z Vás ju pozná ako jedno z banských miest kde sa ťažilo zlato a striebro. No málokto možno tuší, že baníctvo sa v tejto oblasti rozvíjalo už v období keltského osídlenia.
Privilégia kráľovského mesta dostala Štiavnica už v roku 1238.
Významnou historickou udalosťou mesta bolo zriadenie baníckej akadémie v roku 1762, ktorá bola zároveň prvou vysokou školou technického charakteru na svete.

Okrem baníckej histórii sa Štiavnica môže pochváliť nie jednou architektonickou pamiatkou. Väčšina sa nachádza v centre mesta, no azda medzi najvyhľadávanejšie patrí kalvária týčiaca sa nad mestom.

Ak ste náhodu vyznávačom ľúbostnej poézie mohlo by Vás zaujímať, že Sládkovičova nenaplnená láska a obrovská múza Marína bola práve z tohto krásneho mesta. (ktovie či aj atmosféra Štiavnice nenapomohla utvrdiť v ňom emócie :))

Pokiaľ sa rozhodnete dať si dobrú kávu alebo menší dezert v nezameniteľnej atmosfére rozhodne by ste nemali obísť kaviareň Divnú pani. 
Thanks to the location of the place we live in – it is relatively close to reach basically all the corners of Slovakia – Bratislava in slightly more than an hour, Banská Bystrica in some 20 minutes and Košice taking 3 hours ride. And it just takes us a while to get to Banská Štiavnica…Thus we come quite often – either to just walk around the hills close to it or a trip to the lakes (specifically to Počúvadlo where the favorite animal farm of our kids is located) or simply to have a coffee in the town and enjoy the day… As I usually say, a remarkable place deserves a remarkable garderob. And how to “fit” in a town with the soul like Štiavnica has? I guess our “lady Sofia” just fits quite fine wearing the Small Rags outfit. Thanks to its airy and nimble material, she was pleasantly “moving around” – perhaps similar to what Marína used to do in her old times

Vďaka našej polohe bývania to máme blízko relatívne do všetkých kútov Slovenska. Do hlavného mesta to máme kúsok cez hodinku, do Banskej Bystrice cca 20 minút do Košíc do 3 hodín.
Do Štiavnice to máme tiež na skok a chodíme tam pomerne často, či už sa len tak prebehnúť po lúkach pod kalváriou, na výlet k jazerám (predovšetkým na Počúvadlo kde sa nachádza aj mini farma ) alebo len tak na kávu do mesta.
Tak si vždy vravím, že výnimočné miesta si zaslúžia výnimočnú garderóbu.
Ako zapadnúť do mesta s dušou akou je Štiavnica?
Myslím si, že lady Sofinke sa to v šatách od Small Rags skutočne podarilo.
Vďaka ich vzdušnému a ľahkému materiálu sa jej v nich pohybovalo príjemne a s ľahkosťou akou sa kedysi možno prechádzala uličkami Marína. :)

Sofia´s outfit
Dress - Small Rags - HERE
Ballerinas - ZARA
Hat - ZARA

Adam´s outfit
Shorts - Motoreta - HERE
Shirt- ZARA
Shoes - F&FZuzana

No comments:

Post a Comment