Getting ready for school

Tieto dni prebieha zápis predškolákov do prvých ročníkov.
Veľký krok v živote malého človeka ale aj v živote rodiča a všetkých členov rodiny.
Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale s nástupom dieťaťa do školy sa zmení veľa vecí a nastavení, podľa ktorých ste doteraz fungovali.
Ako si zvyknúť na tento zlom a pritom sa nezblázniť?
Tu je zopár tipov od nás, ktorí máme aktuálne doma prváčku.


Dovolenka už zrazu nemôže byť hocikedy
Jedným z najviac prelomových faktov je, že dieťa už nemôže hocikedy vynechať školskú dochádzku. Pokiaľ ste teda boli zvyknutí ísť na dovolenku počas roka, pred letom alebo na "last minute" tak to už také jednoduché nebude.
Ja som sa tak trošku pozabudla pred Vianocami. V tom čase pravidelne chodievame na Vianočné trhy do Košíc. Tento rok sme si zase naplánovali víkend pred Vianocami + 3 dni z týždňa. Až potom mi došlo, že slečna má prázdniny až od štvrtka, takže naša dovolenka musela byť skrátená. (aj keď nakoniec sme tam aj tak nedošli)
Rodič síce má právo ospravedlniť dieťa z rodinných dôvodov na 5 dní počas celého školského roka, ale určite je dobré si to rozložiť alebo nechať niečo v zálohe.
Aby Vás nič nezaskočilo, zostáva Vám len dobre plánovať a napasovať výlety s voľnými dňami dieťaťa.


Voľný čas na hranie nesmie chýbať
Pre dieťa je veľkým skokom pravidelnosť aj povinnosti, ktoré školská dochádzka obnáša. Zrazu sa nemôže hrať kedy chce a koľko chce.
Aby nezačalo brať školu ako prekážku a niečo nepríjemné, čo ho obmedzuje v jeho aktivitách, je dobré vyčleniť mu čas kedy môže robiť a venovať sa tomu, čo ho baví.
My máme na to vyhradenú dobu po príchode domov z družiny.
Dieťa potrebuje chvíľku vypnúť, odreagovať sa, uložiť a spracovať všetky informácie, ktoré cez deň prijímalo.
Takto oddýchnuté sa môže neskôr venovať domácim úlohám,  avšak nie vo večerných hodinách, keď je už dieťa unavené z celého dňa. Reaguje potom podráždenejšie a ani sa mu tak nedarí.


Krúžky áno, ale hlavne nie príliš veľa
Keď dieťa k niečomu inklinuje a baví ho to, podporte ho v tom. Je pozitívne, keď si dieťa nájde záujem a venuje sa niečomu plnohodnotnému, rozhodne to však netreba preháňať. Pre prváčika je šokom už samotná škola, nie to ešte ďalších 5 krúžkov. Dieťa to zbytočne vyčerpá a je možné, že ho nakoniec nebude baviť nič. Veci nebude robiť od srdca a s láskou, ale z donútenia a z posledných síl.
No a čo, že susedina Klára stíha klavír, spev, balet aj tenis. Baví to ju alebo jej mamu?
Netreba sa porovnávať ani pretekať. Nie je dôležité robiť veľa vecí a nekvalitne, radšej menej ale poriadne.

Zapojte súrodencov
Ak už máte súrodencov starších alebo mladších, nie je na škodu zapojiť do činnosti výučby aj ich. Dieťa sa tak nebude cítiť obmedzené, že sa musí teraz učiť a zvyšok sa hrá. U nás sa tak vyrukovalo s tým " ale Adam si to tu užíva a ja musím....".


Každopádne jedna z najlepších vecí, ktorú deťom môžete dať je Váš čas. Pri prváčikoch to platí dvojnásobne, aj keď niektorí si myslia, že veď sú malí ešte toho toľko nemajú. Práve naopak.
Nastala veľká zmena v ich živote a teraz potrebujú Vaše nasmerovanie, Vašu pomocnú ruku, či povzbudenie. Každé dieťa je jedinečná bytosť a tak by ste k nemu mali pristupovať. Keď staršiemu ide matematika, možno mladší bude na jazyky. Pokiaľ nevyniká v krásnej úprave a čítaní, to neznamená, že z neho nebude úspešný fyzik.
Preto nešetrite chválou keď sa im podarí a nebuďte prísni keď im niečo nevyjde.
Povzbuďte ich, že pri ďalšom pokuse a trénovaní to bude omnoho lepšie, alebo im porozprávajte príhodu zo svojho detstva o tom ako ste si tým prechádzali vy. Ste ich vzorom a omnoho lepšie sa budú cítiť, keď budú vedieť, že v tom nie sú samé.
Pripravíte ich tak na ďalšie roky štúdia, kde nebudú zlyhanie a neúspech brať ako katastrofu, ale ako posunutie ďalej a motiváciu na sebe pracovať.Sofia´s outfit
Body - ZARA - HERE
Jeans - ZARA - similar HERE
Shoes - ZARA - similar HERE
Sunglasses - RESERVED

Zuzana

No comments:

Post a Comment