New in our garderob


Looks like the Spring has finally arrived!
You can almost feel and see it everywhere. Although I was not in such a good mode after all the seasons staggered this week, I am feeling well today.

As we all likely noticed, the spring-summer collections are already on for some time now… thus our “garderob” starts to increasingly focus on the spring pieces.
Besides the classic “commercial ones”, we have recently collected also some pieces of the less widespread yet stylish brands like Small Rags, Joyfolie or Hucklebones London.
I believe each home wardrobe should have some dominant and quality pieces that could be combinable with the standing brands.
Someone for example could be fond of Hunter gun-boots, but I rather buy ones at Next and get myself a stylish Joyfolie item.
It’s basically about the proper distribution of costs and about your desire for an own “swang”.
After taking part in the SS2016 collection's presentation of Small Rags & Fixoni (please click HERE to remind a bit), I could not resist some of the pieces and just had to get it in the advance sale.
Of the mentioned collection in the girls' category, you should definitely look at the “fringe” vest and the boho style blouse. For some inspirations how to combine those, please click HERE.


Jar je už skutočne tu !
Cítiť ju všade, vidieť ju všade. Aj keď tento týždeň po vystriedaní sa všetkých ročných období som až tak pozitívne naladená nebola, dnes je tomu inak.

Ako sme si už všetci stihli všimnúť Jarno-Letné kolekcie sú už v plnom prúde nejaký ten mesiac a náš "garderob" začína mať čoraz viac a viac jarných kúskov.
Okrem klasických "komerčákov" nám nedávno pribudli aj kúsky zo značiek menej masových ale zato štýlových ako Small Rags , Joyfolie či Hucklebones London.
Každý šatník by mal mať zopár dominantných a kvalitných kúskov, ktoré môžete nakombinovať aj s bežnými značkami.
Niekto si napríklad potrpí na Hunter gumáky, ja kúpim gumáky v Nexte ale zadovážim si štýlovú kvalitku od Joyfolie.
V podstate je to o správnom rozložení nákladov a o tom či chcete mať svoj "swag".

Po našom absolvovaní prezentácie kolekcie SS2016 Small Rags & Fixoni ( pripomenúť si môžete TU ), som niektorým kúskom skutočne neodolala a musela som si ich zadovážiť ešte v predpredaji.
Zo spomenutej kolekcie v kategórii dievčat by Vašej pozornosti rozhodne nemala uniknúť "fringe" vesta a blúzka v štýle boho. Ako ich nakombinovať si môžete pozrieť aj v našom príspevku TU.
As regards to the boys' Small Rags collection for the lovely spring-time, I would highlight this denim shirt.
Denim is really universal, not spoiling any leisure outfit… and besides the trousers and dresses, it’s just the right shirt that could make your young gentleman / missis a small “fashion icon”

Z chlapčenskej kolekcie Small Rags mi do jarnej výbavy rozhodne nemohla chýbať denimová košeľa.
Denimovými kúskami nemáte nikdy čo pokaziť a okrem nohavíc a šiat sú to práve košele, ktoré z Vášho mladého pána / slečny spravia malú módnu ikonu.
Sofia´s outfit
Shirt - Small Rags - HERE
Boots - Joyfolie - HERE
Waistcoat with fringe - Small Rags - HERE
Skinny jeans - ZARA

Adam´s outfit
Shirt - Small Rags - HERE
Trousers - ZARA
Shoes - Reserved
Backpack - ZARA
Hat - ZARA

Zuzana

No comments:

Post a Comment